Odzież termiczna i termoaktywna

‹ wróć

 

Październik, listopad, grudzień to czas kiedy jesienno-zimowa aura za oknami nie sprzyja uprawianiu sportów na świeżym powietrzu. Człowiek chętniej sięga po ciepły koc i wybiera wylegiwanie się na kanapie z kubkiem gorącej herbaty. Są jednak osoby mocno zdeterminowane oraz profesjonalni, wyczynowi sportowcy, dla których pogoda nie ma znaczenia.

W myśl zasady mieszkańców północnej Europy „nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania”, chcielibyśmy przybliżyć kwestię odpowiedniego ubioru podczas aktywności na świeżym powietrzu w okresie jesienno-zimowym.

Wszyscy wiemy o istnieniu odzieży termicznej i termoaktywnej, często jednak oba pojęcia błędnie stosuje się zamiennie.

Ubrania termiczne to odzież, która chroni organizm przed zimnem i nadmiernym wychłodzeniem poprzez zagwarantowanie osobie noszącej wysokiego poziomu izolacji cieplnej. Odzież termiczną produkuje się z materiałów o grubej, gęstej strukturze, która sprawdzi się w przypadku sportów takich jak: trekking górski, narciarstwo, łyżwiarstwo, snowboard. 

Niestety odzież termiczna nie umożliwia odpowiedniej wentylacji organizmu. Takie zadanie spełnia odzież termoaktywna, która nie dość , że pomaga zachować optymalną temperaturę ciała, to jeszcze odprowadza pot na zewnątrz, chroniąc tym samym organizm przez wychłodzeniem. Właściwości te odzież termoaktywna zawdzięcza specjalnym rodzajom dzianin syntetycznych tj. poliamid, polipropylen (wszystkie z domieszką elastanu), czy materiałów o naturalnym pochodzeniu tj. wełna merynosów. Odzież termoaktywną stosują: rowerzyści, biegacze, triathloniści, czy osoby uprawiające nordic walking.

Zarówno w przypadku odzieży termicznej, jak i termoaktywnej istotny jest odpowiedni krój i jakość wykonania. Odzież ta nie może krępować naszych ruchów, drażnić skóry, czy uwierać. Dlatego DARTEX jako firma krawiecka, dokładamy wszelkich starań do tworzenia pierwszej konstrukcji, odszywania pierwszych sztuk wzorcowych, które następnie nasi klienci przymierzają na modelach, testują w ruchu, sprawdzają właściwości po praniu itd.

Sama produkcja, jako końcowy etap, jest jednak krokiem równie ważnym. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szycia odzieży sportowej, stosujemy wiele technik produkcyjnych wpływających na wysoką jakość produktu. W przypadku odzieży sportowej, termoaktywnej lub termicznej są to między innymi:

  • Specjalne, płaskie szwy

Powszechnie stosowaną metodą szycia odzieży sportowej jest szycie na owerloku
4-nitkowym, którego szew następnie „przyciskany” jest renderką. Ta metoda, polegająca na dwukrotnym przeszyciu jednego szwa sprawia, że szew ten  jest grubszy. Zatem, aby osiągnąć efekt płaskich szwów, dzięki którym odzież daje efekt „drugiej skóry”, stosujemy w naszej firmie maszynę typu autolap. Maszyna ta łączy materiały  uzyskując tzw. pełną zakładkę obu części zszywanego materiału na cztery igły. Jest to stosunkowo zaawansowana technologia, która jednak niewątpliwie sprawia, że szwy nie powodują otarć podczas intensywnych treningów

  • Elastyczne, wytrzymałe szwy

Wszyscy klienci, dla których mieliśmy okazję pracować, są zgodni w jednej kwestii – nasze szwy są wyjątkowo elastyczne i wytrzymałe. Wszystko to za sprawą dokładności oraz wiedzy jaką posiadamy. W przypadku materiałów ciągliwych ogromnie ważne jest, aby odzież podczas zakładania, ruchu, czy zdejmowania, nie popruła się i aby wytrzymała wszystkie przeciążenia. Dlatego pilnujemy, aby ściegi, które powstają były gęste, co w praktyce oznacza wiele uderzeń igły maszyny na 1 cm szwa oraz wyjątkowo rygorystyczny proces kontroli jakości.

  • Elementy odblaskowe

W przypadku odzieży sportowej przeznaczonej do sportów outdoorowych niewątpliwym atutem odzieży jest odblaskowe oznaczenie. Dzięki posiadaniu prasy termicznej jesteśmy w stanie wgrzewać różnego rodzaju odblaskowe elementy na odzieży, które gwarantują poprawienie widoczności sportowca podczas aktywności po zmroku. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku odzieży kolarskiej, triathlonowej, czy biegowej. Nasza prasa termiczna posiada obrotową płytę roboczą i regulowaną płytę grzewczą, które umożliwiają nam „wprasowanie” odblasków na każdym elemencie odzieży.

  • Folie termotransferowe

Każda osoba uprawiająca sport dobrze wie, że nic tak nie drażni człowieka podczas ruchu jak drapiąca metka. W naszej firmie wychodzimy naprzeciw takim niedogodnościom i proponujemy naszym klientom zastępowanie standardowych wszywek żakardowych, czy materiałowych – foliami termotransferowymi.  Na takiej folii nasi klienci mogą zaprojektować: logo firmy, rozmiarówkę, skład surowcowy materiału, przepis prania, a następnie  folię tę możemy wgrzać na naszej prasie termicznej we wskazane miejsce.

  • Antypoślizgowe gumy

W sportach takich jak kolarstwo, triathlon, czy bieganie bardzo popularnym elementem odzieży są nogawki oraz rękawki. Jest to niewielkich rozmiarów uzupełnienie stroju sportowca, dla którego w danym momencie może być za gorąco na długie spodnie, a za zimno na krótkie szorty, czy krótki rękaw. Aby rękawki i nogawki spełniały swoje funkcje, wszywamy  w nie antypoślizgowe gumy, które zazwyczaj od strony wewnętrznej mają silikonową taśmę powstrzymującą zsuwanie się odzieży z ciała.

 

 

Jak widać powyżej i nieskromnie rzecz ujmując – znamy się na swojej robocie!

 

Jeśli jesteś osobą, która chce tworzyć odzież sportową o unikalnej jakości, która będzie zapewniała maksymalną swobodę i komfort ruchu to skontaktuj się z nami. Podczas naszej współpracy podzielimy się swoim doświadczeniem i wiedzą i „włożymy całe serce” w tworzenie wyjątkowych artykułów.