Produkcja odzieży w Polsce, kontra produkcja w Azji

‹ wróć

Na początku roku 2024 świat obiegła informacja, że Francja, jako pierwszy kraj na świecie zamierza prawnie ograniczyć rozwój tak zwanej „ultra szybkiej mody” (z ang. ultra fast fashion). Francuski parlament zgodnie podpisał projekt ustawy, w której wskazuje szereg rozwiązań w tym zagadnieniu tj. zakaz  reklamowania produktów, również przez influencerów w mediach społecznościowych, opłatę ekologiczną dla producentów, mającą zrównoważyć wpływ „fast fashion” na środowisko. Tzw „szybka moda” to bowiem przeogromna ilość odpadów, wytwarzanych gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenie wody (mikroplastikiem oraz chemikaliami).

 

Nasze przedsiębiorstwo popiera takie działania w 100%! Jako mała, rodzinna firma, uważamy, że godnym pochwały jest co raz bardziej zauważalny nurt odpowiedzialnej mody, polegający na przenoszeniu produkcji do lokalnych dostawców, którzy pracują ze szczególną dbałością o standardy i wysoką jakość oferowanych produktów. Rodzime firmy mają nowoczesne spojrzenie na produkcję, jednocześnie z zaangażowaniem dbając o zachowanie tradycji krawieckich.

 

Produkcja odzieży w Polsce oraz import z Azji stanowią dwie odmienne strategie dostarczania ubrań na rynek.

JAKOŚĆ

Polska, będąca częścią Unii Europejskiej, stawia na wysokie standardy jakościowe, solidność konstrukcji oraz staranność wykonania, co w jednoznaczny sposób przekłada się na komfort noszenia odzieży przez klientów oraz jej trwałość, która w jednoznaczny sposób wpisuje się w trend „slow fashion”. W przemyśle odzieżowym Azji natomiast, konkurencyjne ceny zazwyczaj wiążą się z obniżeniem jakości, a także z wykorzystywaniem tańszych materiałów, które podlegają szybszemu zniszczeniu i zużyciu.

MOQ

Minimum Order Quantity, czyli minimalna, wymagana ilość zamawianej odzieży to pojęcie stanowiące istotną różnicę w rynku azjatyckim i polskim. W Azji, aby zlecenie zostało zrealizowane musi kształtować się na poziomie co najmniej 2000, a czasem nawet 5000 sztuk z danego modelu, co oczywiście wiąże się z większym kapitałem wymaganym już na sam początek, nie wspominając o fakcie, że niektóre firmy nie mają zapotrzebowania na tak duże ilości. Polskie szwalnie realizują dużo mniejsze zamówienia. W firmie DARTEX szyjemy zamówienia zarówno małe, liczące czasem kilka lub kilkanaście sztuk, jak i te liczące tysiące sztuk. Rozumiemy, że startujące firmy często wolą zacząć produkcję od mniejszych, bezpiecznych ilości, celem rozpoznania rynku i sprawdzenia, czy ich produkt się przyjmie. Ponadto nasza firma specjalizuje się w odzieży sportowej, zatem szyjemy często ubrania dla klubów sportowych liczących konkretną liczbę zawodników. Zamówienia te są zazwyczaj spersonalizowane, co oznacza, ze każdy zawodnik w team’ie ma swoje imię lub nazwisko na koszulce.

KOSZT

Oczywistym jest, że produkcja odzieży w Polsce często wiąże się z wyższymi kosztami pracy i surowców w porównaniu z krajami azjatyckimi. Jednakże, Polska jako członek UE przestrzega standardów dotyczących warunków pracy, zapewniając pracownikom odpowiednie wynagrodzenie, bezpieczne środowisko pracy oraz prawa pracownicze. Dartex kilkukrotnie nagradzana była przez Państwową Inspekcję Pracy nagrodą w konkursie „Pracodawcy – organizatora pracy bezpiecznej”. W krajach azjatyckich, zwłaszcza tych o niższych kosztach produkcji, często dochodzi do naruszeń praw pracowniczych, w tym nadmiernej liczby godzin pracy, niskich płac i braku bezpieczeństwa w miejscu pracy, nie wspominając o wykorzystaniu w pracy małoletnich, czy czasem nawet dzieci. Zatem warto pamiętać, że etyczna strona produkcji bezpośrednio przekłada się na cenę jednostkową produktu.

ŚRODOWISKO

Produkcja odzieży w Polsce często podlega surowszym regulacjom dotyczącym ochrony środowiska w porównaniu z produkcją w krajach azjatyckich. Polska stawia coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój, co obejmuje m.in. ograniczenie zużycia wody i energii, segregację śmieci, odnawialne źródła energii oraz stosowanie bardziej ekologicznych technologii produkcji. W Azji, pomimo minimalnego wzrostu świadomości ekologicznej, nadal większość zakładów produkcyjnych nie przywiązuje uwagi do ilości generowanych odpadów i emisji.

TRANSPARENTNOŚĆ

W związku z powyższym, wybór pomiędzy produkcją odzieży w Polsce, a importem z Azji jest w naszym odczuciu oczywisty. Dartex działa w sposób transparentny, jasno przedstawiając proces produkcji, skład cen jednostkowych, dbając o wysoką jakość oferowanych produktów, zrównoważony rozwój oraz o dobro swoich pracowników, co w bezpośredni sposób wspiera lokalny rynek.  

Dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą i zapraszamy do współpracy, która wspiera odpowiedzialną i etyczną modę.